English 

02144016374

 
 

  کلام روز
 

 

   گزارش تصویری
 

همایش روسا، سرپرستان و نمایندگان هیات های اسکی کشور


 

  آرشیو  ویدئو
  مسابقات لیگ بین المللی اسکی آلپاین - پیست اسکی دربندسر  

  آرشیو

  گزارش
 

آغاز تمدید کارتهای مربیگری فصل اسکی 97


 

  آرشیو

  گفت و گو
 

اجلاس پاییزه فدراسیون بین‌المللی اسکی / ایران میزبان جام جهانی و فینال کاپ جوانان اسکی روی چمن در سال 2019


 

  آرشیو 
 
 

روشی عجیب برای حفظ پیست های اسکی کوهستان آلپ


محققان برای حفظ یخچال‌های طبیعی کوهستان آلپ و جلوگیری از آب شدن آنها به دلیل گرم شدن کره زمین از روشی نوین استفاده خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون اسکی، در حالی که فصل اسکی در کوهستان آلپ به پایان می‌رسد که افزایش دمای کره زمین بر پیست‌های اسکی این کوهستان تاثیر می‌گذارد و باعث آب شدن یخچال‌های طبیعی دائمی کوهستان‌ها خواهد شد و ظرف 40 سال اخیر، حجم بعضی از یخچال‌های طبیعی آلپ به یک چهارم کاهش پیدا کرده است.

در طول هزاران سال یخچال‌های طبیعی تیرولی اتریش به تدریج مسیرهایی را در رشته کوههای آلپ ایجاد کرده اند.

این یخچالها حدود 150 سال پیش، بیش از 15 کیلومتر مربع را پوشانده بودند، اما حالا این حجم به کمتر از یک سوم کاهش پیدا کرده است.

این یخچال‌های طبیعی دارای پیست اسکی هستند که در ارتفاع سه هزار متری قرار دارد.

این منطقه برای اسکی کردن بسیار معروف بوده و 80 سطح پوشیده از برف در این یخچال‌های طبیعی وجود دارد، اما دانشمندان دریافته اند که در سال‌های اخیر این برف‌ها به طور بی سابقه‌ای آب شده اند.

حالا سوال این است که این آب شدن‌ها چقدر جدی هستند و برای آن چه راه حلی باید پیدا کرد.

دکتر آندریا فیشر یکی از کارشناسان معروف یخچالهای طبیعی در جهان است و بیشتر عمر خود را در بالا و پایین رفتن از این یخچال ها صرف کرده است.

او پاسخ عجیبی برای این سوال دارد: استفاده از پتویی که یخچال‌ها را پوشانده و از آب شدن آنها جلوگیری کند!

وی پیشنهاد کرد که در سطح خیلی کوچک و در یک منطقه محدود می‌توان پیست‌های اسکی را در طول تابستان با نوعی پارچه دولایه پوشاند.

اما با این روش تنها می‌توان یک درصد از این یخچال‌ها را حفظ کرد. البته این کار نیازمند صرف وقت و هزینه بسیار زیادی است.

حفظ تنها یک درصد از این یخچال‌ها به نظر کار مفیدی نیست، اما با توجه به اینکه اقتصاد محلی برخی از مناطق به اسکی و گردشگری وابسته است مسئولان آن را کار با ارزشی می‌دانند.

آنها اعتقاد دارند که با وجود هزینه بر بودن این روش، میزان هزینه تحمیل شده به آنها کمتر از زمانی است که این یخچال‌ها از بین بروند.

هزینه انجام این روش 300 هزار یورو بوده اما نتایج خوبی را در بر داشته است. متوسط برف‌های آب شده یک متر تا یک و نیم متر بوده که با این روش 50 درصد کمتر شده است.

در جهان 5 هزار یخچال طبیعی دائمی وجود دارد. برخی دانشمندان پیش بینی می‌کنند با توجه به شرایط موجود تا 20 سال آینده نیمی از آن از بین خواهد رفت و اندازه آنهایی هم که باقی می‌مانند بسیار کوچک خواهد شد.

با تمام این توصیفات هنوز مشخص نیست بتوان از این روش بسیار گران برای حفظ تمامی یخچال‌های طبیعی جهان استفاده کرد.

انتهای پیام
تاريخ  ارسال:چهارشنبه 6 ارديبهشت 1396 - 08:07
کد:27784-1397

 

 

تهران - اتوبان ستاری - بلوار فردوس شرقی - خیابان وفا آذر شمالی - کوچه پانیذ پلاک 2 طبقه دوم - واحد 9 و10  صندوق پستی : 158151881

تلفن :  44016376  - 44016375  -  44016374         ساعت کاری فدراسیون : 8:30 الی 16:30
© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی ایران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.